З метою вивчення практики забезпечення захисту прав неповнолітніх на всіх етапах здійснення кримінального провадження представники ВССУ відвідали Канаду

14.05.2013 13:45

У рамках проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» представники ВССУ наприкінці квітня 2013 року перебували з навчальним візитом у Канаді, під час якого ознайомилися з основними елементами канадської системи правосуддя щодо неповнолітніх, практикою з питань запобігання підліткової злочинності та забезпечення захисту прав дітей на всіх етапах здійснення кримінального провадження.

Делегація ВССУ, до складу якої ввійшли судді Наталія Квасневська, Валерій Швець, Валентин Крижановський та начальник відділу забезпечення діяльності заступника голови ВССУ Тетяна Слуцька, відвідала Міністерство правосуддя та Головного соліситора, Верховний суд Канади, Законодавчу Асамблею провінції Альберта, суд міста Едмонтон, спеціалізовані суди для наркотично залежних, Центр для молодих правопорушників у місті Едмонтон. Під час зустрічей із представниками цих установ члени української делегації дізналися про особливості ювенальної юстиції Канади та ознайомилися з практикою її застосування.    

Так, почесний суддя суду провінції Альберта, відділу з розгляду сімейних справ та справ за участю неповнолітніх Майкл Саварян поінформував про основні принципи системи правосуддя для неповнолітніх, їх права під час судового розгляду. Представники ВССУ відвідали й судове слухання справ цієї категорії у спеціалізованому суді для неповнолітніх.

Надзвичайно важливу роль у запобіганні підліткової злочинності в Канаді відіграють альтернативні позбавленню волі форми покарання, спрямовані на профілактику правопорушень та реабілітацію неповнолітніх. Зокрема, як повідомили канадські експерти, в разі потреби кваліфіковану допомогу підліткам надають працівники центрів відвідування для молоді. Делегація побувала в одному з таких центрів у місті Едмонтон, дізналась про принципи його роботи та особливості надання послуг.

Значна увага в канадській системі правосуддя щодо неповнолітніх приділяється профілактиці злочинів й реабілітації підлітків під час тримання під вартою та ув’язнення. Про особливості і значення такої роботи, основною метою якої  є зменшення кількості повторних правопорушень, розповів директор Центру для молодих правопорушників міста Едмонтон Джен Хат.

Законодавство Канади передбачає можливість виведення неповнолітнього із системи кримінальної юстиції. Випадки застосування таких положень навів помічник Головного прокурора Дейв Хіл. Також він поінформував про роль прокурорів у застосуванні позасудових санкцій та спосіб обрання громадських організацій, до яких може бути направлено неповнолітніх правопорушників з метою проходження реабілітаційної та профілактичної програми.

На честь перебування представників судових установ України в Канаді за ініціативи Надзвичайного і Повноважного Посла України в Канаді Вадима Пристайка було організовано прийом, у якому взяли участь Голова Верховного суду Канади Беверлі Маклаклін, Аташе з питань оборони, військовий, військово-повітряний та військово-морський аташе, полковник Ігор Лікаренко, консул в Оттаві Георгій Закраявський, а також представники правозастосовних органів Канади.

Канадські експерти висловили сподівання, що подальший обмін досвідом сприятиме більш ефективній реалізації принципів ювенальної юстиції в Україні. Важливість активної співпраці відзначили і представники ВССУ, адже особливий порядок розгляду справ за участю неповнолітніх осіб в Канаді діє з 1908 року, і завдяки тривалій практиці застосування фахівцям у цій сфері вдалося визначити його переваги й недоліки та максимально вдосконалити.

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання