Відкриття судового року у Страсбурзі

27­—29 січня 2011 р. Голова Вищого спеціалізованого суду України з   розгляду цивільних і кримінальних справ Леонід Фесенко на   запрошення Голови Європейського суду з прав людини Жана-Поля Кости перебував у Страсбурзі, де взяв участь у семінарі «Якими є межі еволюційного тлумачення Європейської конвенції з прав людини?» та урочистих заходах з нагоди відкриття судового року.                                                   

З промовами та доповідями  на  семінарі виступили Голова Європейського суду з прав людини Жан-Поль Коста, суддя Європейського суду з прав людини, голова секції Франсуаза Тулкенс, суддя Верховного Суду Великобританії баронеса Хейл Річмонд, перший віце-президент Венеціанської комісії Ян Ерік Хельгесен і генеральний секретар Інституту фундаментальних досліджень юстиції Франції Антуан Гарапон. Загалом у заході взяли участь понад 150 представників найвищих судів та органів юстиції держав-членів Ради Європи.

Обговорюючи актуальні питання щодо процесу та методів тлумачення Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція), учасники зазначили, що еволюційний підхід полягає саме в розумінні того, що Конвенція є «живим інструментом», який відображає зміни та відповідає умовам сьогодення. Це надзвичайно важливо, оскільки тлумачення і застосування норм Конвенції відбувається на практиці, а не теоретично чи уявно. 

Необхідність визначення загального знаменника для всіх держав-учасниць Конвенції та досягнення ними консенсусу, роль «м’якого права» у встановленні такого консенсусу, визначення меж еволюційного тлумачення та багато інших важливих питань були предметом обговорення  під час семінару  і, безумовно, вкотре підтвердили користь проведення таких заходів.

Під час урочистого слухання з нагоди відкриття судового року Жан-Поль Коста презентував ілюстроване видання «Совість Європи: 50-річчя Європейського суду з прав людини», яке не лише ознайомлює з історією Страсбурзького суду (далі – Суд), а й спонукає заглянути в майбутнє, заохочуючи та надихаючи прийдешні покоління захищати права людини, дотримуватися Конвенції і поважати її.                                                  

У своєму зверненні до присутніх пан Коста акцентував увагу на необхідності реформування Суду. Він зазначив, що 2011 рік стане ще одним важливим роком у контексті продовження реформ, розпочатих минулого року. Адже, як і раніше, надмірне навантаження справами та скаргами є серйозною проблемою.

Приєднання Європейського Союзу до Європейської конвенції з прав людини, на думку Голови Суду, є іншим актуальним питанням, переговори з приводу якого наразі тривають і мають завершитися у червні 2011 року.

Водночас пан Коста висловив стурбованість щодо значної кількості звернень до Суду, які стосуються проблем захисту прав біженців та мігрантів. На цьому також наголосив Верховний комісар ООН у справах біженців Антоніу Гутерріш. Він відзначив важливість рішень Суду та висловив сподівання, що люди й надалі матимуть змогу звертатися до цієї судової установи для захисту своїх прав. 

Під час урочистої церемонії Леонід Фесенко особисто привітав пана Косту з відкриттям судового року й побажав успіхів та нових досягнень у його відповідальній справі.

Крім того, у рамках візиту Леонід Фесенко зустрівся з суддею Європейського суду з прав людини від України Ганною Юдківською. Під час зустрічі вони обмінялися  думками стосовно функціонування Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ та Європейського суду з прав людини й висловили спільне бажання співпрацювати з метою посилення захисту прав людини, зміцнення принципу верховенства права та підвищення рівня суддівської обізнаності щодо практики застосування Конвенції в Україні.   

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання