Суддя ВССУ Наталія Марчук взяла участь у міжнародній конференції на тему «Розслідування серйозних порушень прав людини з боку правоохоронних органів»

02.10.2013 10:30

У рамках реалізації спільної програми Європейського союзу і Ради Європи «Посилення боротьби з жорстоким поводженням і безкарністю» наприкінці вересня 2013 року у місті Страсбург відбулася регіональна конференція з питань розслідування серйозних порушень прав людини з боку правоохоронних органів.

Участь у роботі конференції взяли представники Секретаріату Ради Європи, судових установ, міністерств юстиції, правоохоронних органів, пенітенціарних служб України, Вірменії, Азербайджану, Грузії, Молдови. ВССУ на заході представляла суддя судової палати у кримінальних справах Наталія Марчук.   

Під час засідання учасники обговорили основні європейські й міжнародні стандарти запобігання жорстокому поводженню, принципи ефективного розслідування відповідних звернень, організаційно-правові, процедурні гарантії щодо незалежного розслідування, а також проблеми, з якими зіштовхуються країни-партнери у зв’язку із запровадженням європейських норм ефективного розслідування й покарання у випадку звинувачення у жорстокому поводженні. Особливу увагу доповідачі звернули на національні механізми розслідування та відповідну судову практику.

За результатами проведеної конференції було сформовано висновки та рекомендації щодо удосконалення захисту прав людини на національному рівні. Зокрема, наголошувалося на необхідності подальшого реформування державних механізмів розслідування, модернізації відповідної нормативно-правової бази, розширенні міжвідомчої співпраці. «Органи, які здійснюють розслідування і провадження у справі, у випадках, якщо є відповідні докази, повинні вживати усіх необхідних заходів для притягнення до відповідальності осіб, які вчинили серйозні порушення прав людини. Розслідування має бути проведене у розумні терміни», – йдеться у висновках. 

Також державам необхідно удосконалити відповідні положення кримінального права з метою забезпечення ефективного покарання за порушення прав людини. Крім того, було зазначено, що необґрунтоване  застосування поблажливих санкцій чи відтермінування виконання покарань є  неприйнятним.

«Хоча у Вірменії, Азербайджані, Грузії, Молдові й Україні існують  труднощі на шляху ефективної реалізації основоположних прав людини, як у рамках законодавства, так і на практиці, результати конференції наглядно свідчать про щиру зацікавленість цих держав у підвищенні дієвості власних національних механізмів щодо запобігання жорстокому поводженню і безкарності», – зазначається у висновках конференції.    

 

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання