Суддя ВССУ Наталія Марчук: «У переважній більшості випадків суди США застосовують такий запобіжний захід як застава»

16.12.2013 10:28

На початку грудня суддя судової палати у кримінальних справах Наталія Марчук взяла участь у навчальному візиті до США, який було організовано за сприяння Програми реформування кримінального судочинства та боротьби з корупцією в Україні. Учасники української делегації, до складу якої увійшли прокурори, викладачі Національної академії прокуратури та представники судових установ України, ознайомилася на практиці з основними аспектами змагального кримінального процесу, зокрема організацією підготовки прокурора до участі у судовому засіданні, роботою зі свідками, проведенням допитів у суді, та питаннями реформування прокуратури. Вони мали можливість особисто спостерігати за ходом судових слухань у кримінальних справах, поспілкуватися з досвідченими прокурорами та суддями як на федеральному рівні, так і на рівні штату. Під час зустрічі в Окружному суді суддя магістрату США Джон О’Салліван розповів про процедуру обрання запобіжного заходу у справах про федеральні злочини, зокрема зазначивши, що тримання під вартою застосовується лише в окремих випадках, натомість більш поширеним запобіжним заходом є застава. При цьому надзвичайно ефективною, за його словами, є практика використання засобів електронного контролю за підозрюваними. 

Також учасники делегації зустрілися з представником служби досудових послуг, який роз’яснив функції цієї служби. Так, основним завданням цієї установи є підготовка досудового звіту для судді щодо особи, стосовно якої вирішується питання про обрання запобіжного заходу. Такий звіт складається співробітниками служби протягом кількох годин з моменту затримання особи та містить певні відомості, що характеризують її.

У рамках візиту відбулася зустріч з Головним адміністративним суддею судів графства Дейд Нушин Сейфай. Інформуючи про організацію судової системи, вона звернула увагу на особливості функціонування спеціалізованих судів, системи розподілу справ, чергування суддів. Так, у США діє спеціалізований суд, до повноважень якого належить вирішення питання щодо направлення особи на лікування від алкогольної чи наркотичної залежності. Такі заходи є альтернативою кримінальній відповідальності, а діяльність суду спрямована на зменшення рецидиву злочинів, вчинених у стані алкогольного  чи наркотичного сп’яніння.        

Водночас учасники делегації ознайомилися з діяльністю прокуратури штату в окрузі Дейд, зокрема зі спеціалізацією прокурорів за видами злочинів та їх роллю у судах спеціалізованої юрисдикції.

Зважаючи на процес упровадження положень нового КПК України, надзвичайно корисним для представників української сторони було вивчення практики укладення угод у кримінальному провадженні, процес відбору присяжних, розгляд справи за їх участю. Як зазначила Наталія Марчук, у США всі справи, які доходять до судового засідання, тобто без укладення угоди, розглядаються присяжними, і тільки після того, як вони приймуть рішення про винуватість особи, суддя у термін до 70 днів визначається з призначенням покарання. При цьому служба пробації, яка є незалежним, неупередженим органом, готує для судді ґрунтовний звіт, рекомендації, визначає доцільність призначення того чи іншого покарання щодо особи, визнаної присяжними винною.

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання