Судді ВССУ відвідали Раду Європи та Європейський суд з прав людини

11.04.2012 15:49

1–6 квітня 2012 року в рамках співробітництва ВССУ зі Спільною програмою Європейського Союзу та Ради Європи «Посилення боротьби з жорстоким поводженням і безкарністю» відбувся навчальний візит до Страсбурга делегації ВССУ, до складу якої увійшли судді Валерій Швець, Вячеслав Амелін, Володимир Британчук, Сергій Дембовський, Олена Євтушенко, Ірина Завгородня, Валентин Зубар, Олексій Касьян, Станіслав Кравченко, Лідія Мазур, Наталія Марчук, Алла Олійник, Олена Умнова та Тетяна Широян.

Співпраця ВССУ із зазначеною програмою розпочалася минулого року. Наприкінці 2011 – на початку 2012 років за участі суддів ВССУ, які ввійшли до складу групи експертів-доповідачів із питань тлумачення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і застосування практики Європейського суду з прав людини, відбулося чотири тематичних регіональних семінари. Крім того, заплановано проведення ще восьми семінарів для суддів місцевих судів, під час яких судді-експерти ВССУ поділяться досвідом та набутими знаннями зі своїми колегами.

Нагадаємо, що нинішній навчальний візит до Страсбурга є другим спільним заходом ВССУ та Ради Європи, метою якого є ознайомлення суддів із діяльністю провідних європейських інституцій. У жовтні минулого року представники ВССУ вже мали можливість відвідати Раду Європи та Європейський суд з прав людини.

Організатором цьогорічного візиту виступив Генеральний Директорат з прав людини і верховенства права Ради Європи. Очолює цю інституцію пан Філіп Буайя, який під час зустрічі із суддями ВССУ висловив упевненість у тому, що судова реформа в Україні сприятиме наближенню її національного правосуддя до європейських стандартів. Українські суди, як зазначив голова Генерального директорату Ради Європи, мають ширше застосовувати норми міжнародного законодавства, зокрема норми Конвенції з прав людини при розгляді справ на національному рівні. Тож пан  Буайя закликав представників вищих судових установ України сприяти застосуванню практики Європейського суду з прав людини судами всіх рівнів.

З вітальним словом до учасників навчальної програми звернувся і керівник відділу Департаменту правосуддя і правового співробітництва Директорату правосуддя і захисту людської гідності, керівник Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Посилення боротьби з жорстоким поводженням і безкарністю» у країнах Південного Кавказу, Молдові й Україні Арташес Мелікян, який подякував членам української делегації за активну участь у реалізації програми та закликав їх і надалі продовжувати активну співпрацю з Радою Європи в якості експертів цієї поважної установи.

Під час зустрічей із представниками різних департаментів Генерального Директорату з прав людини і верховенства права члени делегації ознайомилися з діяльністю таких інституцій Ради Європи, як Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія), Європейська комісія з ефективності правосуддя (СEPEJ), Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, Група держав проти корупції (GRECO) тощо. У ході обговорень учасники порушили проблемні питання, пов’язані зі співпрацею України із зазначеними інституціями, та визначили напрями подальшого співробітництва.

Особливу увагу було приділено організації роботи Європейського суду з прав людини: його внутрішнім правилам, статистиці, процедурі розгляду звернень українських громадян, діяльності новоствореного Секретаріату, що займається фільтруванням заяв. Європейські експерти окремо зупинилися на питаннях здійснення нагляду Комітетом Міністрів Ради Європи за виконанням рішень та необхідності усунення прогалин у законодавстві, що є причиною невиконання державами рішень Страсбурзького суду.

Представники ВССУ зустрілися із суддею Європейського суду з прав людини від України Ганною Юдківською. Вона окреслила головні принципи, якими керується ця судова установа при розгляді скарг про порушення прав та свобод людини, та поінформувала про деякі рішення Євросуду, зокрема і щодо України. У свою чергу Голова п’ятої секції та суддя Європейського суду з прав людини Дін Шпільманн у своїй доповіді закцентував увагу на положеннях Доктрини меж національного оцінювання Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини.

Також у рамках візиту відбулася зустріч суддів ВССУ з Комісаром Ради Європи з прав людини Нільсом Муіжнексом. Від імені Голови ВССУ вони привітали пана Комісара з офіційним вступом на посаду. У відповідь пан Муіжнекс висловив вдячність за виявлену увагу та сподівання на те, що правосуддя України й надалі буде зорієнтовано на забезпечення прав людини й верховенство права. За словами пана Комісара, його візит до нашої держави заплановано на 2013 рік, коли можна буде оцінити ефективність змін кримінально-процесуального законодавства України та дотримання прав людини при його застосуванні.

Цікавою для українських служителів Феміди була презентація програми навчання суддів та правників «Help II», яку провів керівник цього проекту – суддя з Італії Роберто Рівелло. Він зауважив, що співпраця України із зазначеним проектом сприятиме вихованню нового покоління суддів, орієнтованих на загальнолюдські цінності та дотримання європейських стандартів при здійсненні судочинства в Україні.

Делегація ВССУ відвідала і Європейський суд з прав людини, де побувала на публічному слуханні справи «Фабрі проти Франції» (Fabris v. France # 1657/08).

Під час завершальної зустрічі обидві сторони відзначили, що обговорення й надання роз’яснень щодо важливих для України рішень є надзвичайно корисним. Тож було вирішено й надалі практикувати співпрацю.

                       

 

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання