Судді ВССУ ознайомилися з особливостями реформування судової системи Литовської Республіки

24.04.2013 16:40

18–20 квітня 2013 року виконуючий обов’язки Голови ВССУ Станіслав Міщенко, судді Олег Ткачук, Олександр Єлфімов та начальник відділу міжнародно-правового співробітництва ВССУ Артем Рибченко перебували з робочим візитом у Литовській Республіці.   

Візит, метою якого було ознайомлення та обмін досвідом у сфері судочинства, відбувся на запрошення й за організаційної підтримки Апеляційного суду Литовської Республіки.

Під час перебування у Литві члени делегації зустрілися з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Литовській Республіці Валерієм Жовтенком. Сторони обмінялися думками щодо реалізації судово-правової реформи в Україні, напрямів українсько-литовського співробітництва, а також обговорили питання проведення саміту «Східного партнерства», який відбудеться у Вільнюсі 28-29 листопада 2013 року. Як відзначив Валерій Жовтенко, дружні відносини між Україною та Литвою є надзвичайно важливим фактором, що сприяє розвитку економічної, культурної та інших сфер.

Також представники ВССУ відвідали Міністерство юстиції Литовської Республіки, де поспілкувалися з головою цього відомства Йозасом Бернатонісом. Так, за словами пана Бернатоніса, наразі Міністерство юстиції активно готується до головування Литовської Республіки у Раді ЄС, яке розпочнеться з 1 липня 2013 року. Нещодавно завершено перший етап реформування судової системи з метою її приведення у відповідність до європейських норм. Для моніторингу ефективності роботи правової системи Литви були залучені експерти з Європейського Союзу, які надали позитивну оцінку результатам її діяльності. Судова система Литви в цілому незалежна від Міністерства юстиції, проте, підкреслив Йозас Бернатоніс, спільна робота литовських судів і очолюваного ним відомства сприяє ефективному вирішенню важливих питань.

У рамках візиту відбулася також зустріч з Головою Верховного Суду Литви Гінтарасом Крижевічусом та його заступниками, під час якої йшлося про можливі шляхи удосконалення діяльності литовських і українських судів. Зокрема, українська сторона поінформувала колег про реформування судової системи України, в результаті якого і було створено ВССУ як суд касаційної інстанції. Водночас члени делегації розповіли про зміни у сфері кримінальної юстиції, навівши результати застосування положень нового Кримінального процесуального кодексу України, а також приділили особливу увагу проблемі,  пов’язаній з надходженням великої кількості скарг від громадян Литви і України до Європейського суду з прав людини.

Ознайомилися представники ВССУ і з діяльністю Апеляційного суду Литовської Республіки. Під час зустрічі з Головою суду Егідіюсом Жиронасом сторони обговорили питання щодо порядку провадження в суді присяжних, відповідальності юридичних осіб, обов’язків слідчого судді, ролі прокурорів у судових системах Литви і України.

Про особливості функціонування суду першої інстанції у Литві учасники делегації дізналися під час зустрічі з Головою дільничного суду Тракайського району пані Йолантою Маліяуйскене та працівниками апарату суду. Оскільки ця судова установа розпочала свою діяльність нещодавно, представники ВССУ мали змогу оцінити новели в організації роботи суду: умови утримання під вартою, діяльність архівного підрозділу, обладнання кімнати спостереження для дітей, зали засідань тощо.

Обмін досвідом з актуальних питань реформування у правовій сфері та здійснення судочинства є надзвичайно важливим чинником на шляху удосконалення діяльності судових систем України та Литовської Республіки. Сторони засвідчили готовність до подальшої співпраці з метою ефективного функціонування судових систем обох країн та впровадження міжнародних норм і стандартів.

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання