Представники ВССУ ознайомилися з практикою здійснення судочинства та особливостями адміністрування судів в Естонській Республіці

11.04.2013 16:24

На початку квітня 2013 року з робочим візитом в Естонській Республіці перебувала делегація ВССУ, до складу якої увійшли заступник керівника апарату Валентин Сердюк, начальник управління забезпечення діяльності судової палати у кримінальних справах Олена Гомонай, начальник управління забезпечення діяльності судової палати у цивільних справах Світлана Глущенко, заступник начальника управління інформаційних технологій – начальник відділу програмного забезпечення Ірина Вознюк та старший консультант відділу міжнародно-правового співробітництва Артем Ніколаєнко

Під час візиту працівники апарату ВССУ взяли участь у семінарі з питань діяльності системи юстиції в Естонії, відвідали Парламентську Конституційну Комісію, де зустрілися з її представниками – Андресом Херкелем та Раітом Марусте – колишнім Головою Верховного Суду Естонської Республіки. Учасники делегації дізналися про кількість та повноваження комісій у парламенті. Андрес Херкель звернув увагу гостей на відмінність у компетенції Конституційної і Правової комісій: перша з них займається питаннями щодо реалізації конституційних приписів, а друга ініціює зміни до матеріального і процесуального законодавства.

Також відбулася зустріч із заступником Канцлера юстиції Естонії Нелє Паррест, яка розповіла про діяльність Офісу Канцлера юстиції та повноваження її керівника. До компетенції цієї посадової особи належить виконання обов’язків Омбудсмена, уповноваженого парламенту з прав дитини, функція конституційного нагляду, ініціювання дисциплінарного провадження щодо суддів. Як зазначила Нелє Паррест, інститут канцлера юстиції є досить поширеним у країнах скандинавської правової системи, до яких належить й Естонська Республіка.

Поспілкувалися члени делегації і з директором Верховного Суду Естонської Республіки Керді Рауд (в Україні це посада керівника апарату суду) та радником з правових питань Голови Верховного Суду Естонської Республіки Марі-Ліїс Ліпсток. Вони надали вичерпну інформацію про судову систему Естонії, яку складають Верховний Суд (суд касаційної інстанції), два окружні суди (суди апеляційної інстанції), повітові, міські та адміністративні суди (суди першої інстанції). У складі Верховного Суду діють чотири палати – у цивільних, кримінальних, адміністративних справах та у справах конституційного нагляду. Обговорювалися й питання адміністрування судів, зокрема діяльність відповідного органу – Ради адміністрування судів,  питання взаємодії Верховного Суду з органами суддівського самоврядування та особливості функціонування системи судового діловодства, яку було запроваджено в 2006 році.

У рамках візиту в Окружному суді міста Тарту відбулася зустріч з директором Тинісом Пійром та завідувачем канцелярії Тііною Вооглою. Крім окружного, в будівлі розміщуються повітовий та адміністративний суди, при цьому посада директора одна для трьох судів. Представники ВССУ мали змогу спостерігати за перебігом судового засідання, яке проводилося у режимі відеоконференції, а також обговорити з естонськими колегами принципи функціонування системи судового діловодства. Водночас про європейські проекти у галузі права, питання діяльності суду в публічній сфері йшлося під час зустрічі з професором європейського права, директором Правового інституту Талліннського технічного університету Танелем Керікмяе та директором Центру прав людини Талліннського технічного університету Євгеном Цибуленко. Особливу увагу експерти приділили  діяльності судової системи Естонії у впровадженні інформаційних технологій.

Отриманий під час ознайомчого візиту досвід з питань адміністрування судів, автоматизації документообігу, судового діловодства є надзвичайно важливим для удосконалення організаційного забезпечення діяльності ВССУ та інших судових установ України. 

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання