Обмін досвідом між судовими установами різних країн сприяє вирішенню актуальних питань здійснення судочинства

18.12.2014 13:58

Асоціація суддів України з метою підвищення ефективності своєї діяльності, яка насамперед спрямована на розвиток демократичного законодавства та правосуддя, підвищення авторитету судової влади та зміцнення незалежності суддів, бере активну участь у міжнародних заходах. Зокрема, протягом останнього півріччя делегації суддів України під керівництвом Президента АСУ, судді ВССУ Олени Євтушенко, відвідала низку судових установ різних країн з метою обміну досвідом щодо процедури здійснення судочинства, забезпечення незалежності та професійної кваліфікації суддів.   

Так, під час візиту до В’єтнаму наприкінці липня члени Асоціації суддів України взяли участь у робочій зустрічі в рамках Товариства «Україна-В’єтнам». Зокрема, обговорювалися питання діяльності товариства, що сприяє дружнім стосункам між державами та суддями, а також напрями подальшої співпраці, зокрема, проведення спільних конференцій в Україні та  В’єтнамі.

Питання щодо визначення навантаження на суддів розглядалися у рамках міжнародно-правової конференції, яка проводилася Асоціацією суддів Литовської Республіки. Представники української делегації у своїх виступах поінформували учасників заходу про ситуацію в Україні. Зокрема, вони повідомили, що на виконання доручень Ради суддів України Державна судова адміністрація спільно з різними установами упродовж останніх років проводила дослідження щодо навантаження на суддів, під час яких обчислювався відповідний коефіцієнт. Щоправда, такі дослідження мали вибірковий характер. Для отримання всебічної інформації необхідно зібрати й проаналізувати статистичні дані в усіх судах.

Також члени української делегації ознайомилися із судовою практикою Литовської Республіки, відвідавши Адміністративний суд м. Вільнюс та Вищий адміністративний суд Литви.

 Наприкінці жовтня делегація АСУ відвідала з робочим візитом Італію для участі у міжнародній науково-практичній конференції на тему: «Міжнародний досвід застосування Гаазької Конвенції «Міжнародне викрадення дітей» 1980 року». На конференцію було запрошено представників юридичних установ України, Італії, Вірменії, Грузії, Молдови, Німеччини, Польщі, Литви, які мали можливість розглянути питання реалізації зазначеної Конвенції, а також проблеми, пов’язані із застосуванням її положень та виконанням рішень судів щодо зазначених справ.  

 Учасники визнали позитивною практику деяких країн, в яких до батьків, які порушують вимоги Конвенції, застосовується як матеріальна, так і кримінальна відповідальність. Позитивним досвідом також є створення служби медіації для вирішення проблем та конфліктів, які виникають у сім’ях, у позасудовому порядку. Професійну службу медіаторів, зазначалося під час конференції, необхідно запровадити і в Україні, адже саме медіатори вирішують 50% таких конфліктів. Окремо  наголошувалося, що при розгляді справ необхідно дотримуватися міжнародних стандартів, а також поширювати у ЗМІ інформацію щодо таких спорів та роз’яснювати суспільству необхідність дотримання Конвенції.

Надзвичайно важливою була конференція, що стосувалася проблем незалежності судової влади, організована Асоціацією суддів Грузії. Так, обговорювалися шляхи зміцнення незалежності суддів, застосування  міжнародних стандартів незалежності судової влади, а також підвищення ролі органів суддівського самоврядування.

Крім того, нещодавно делегація АСУ взяла участь у роботі чергового 57-го з’їзду Міжнародної асоціації суддів, який проходив у бразильському місті Фос-ду-Ігуасу. Загалом на з’їзд прибули судді з понад 67 країн світу, які є членами Міжнародної Асоціації суддів. ВССУ на заході представляли президент Асоціації суддів України, суддя Олена Євтушенко та суддя Алла Лесько. Спільно з іноземними колегами вони обговорили особливості правозастосування судами законів при розгляді цивільних і кримінальних справ, соціальну захищеність громадян у випадку ушкодження здоров’я на виробництві та компенсаційні виплати. Крім цього, порушувалися питання охорони навколишнього середовища та діяльності національних судів під час розгляду відповідних справ. Особливу увагу учасники заходу приділили незалежності судової влади та захисту суддів в окремих країнах.

Після обговорення доповідей представників судових установ Туреччини, Сербії, Парагваю та Уругваю було прийнято резолюції щодо соціального захисту суддів цих країн та розглянуто можливі шляхи вирішення конфліктних ситуацій.

Як відзначили судді ВССУ, проведення таких заходів має практичне значення для вирішення проблем, що виникають у роботі судових установ, а також сприяє посиленню незалежності судової влади, поглибленню міжнародних зв’язків між суддями різних країн.

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання