Навчальний візит представників ВССУ до Королівства Нідерланди

05.10.2016 12:01

За сприяння Європейської комісії в рамках інструменту ТАЙЕКС з 13 по 15 вересня 2016 року делегація ВССУ у складі секретаря судової палати у кримінальних справах, судді ВССУ Валентини Щепоткіної, судді судової палати у кримінальних справах ВССУ Сергія Слинька та заступника начальника науково-експертного управління – начальника відділу нормативно-правової роботи апарату ВССУ Юрія Хім’яка здійснила навчальний візит до Королівства Нідерланди (м. Гаага) на тему «Вивчення практики розгляду справ Міжнародним кримінальним судом щодо військових злочинів та злочинів агресії». Метою візиту стало ознайомлення із функціонуванням Міжнародного кримінального суду (МКС), зокрема, з процесом розгляду справ, а також розмежуванням юрисдикцій між МКС і національними органами кримінальної юстиції.

У ході візиту 14 вересня було проведено зустріч у Міжнародному кримінальному суді та Міністерстві безпеки і юстиції Королівства Нідерланди та 15 вересня в Центрі міжнародно-правового співробітництва (СІLC) і Верховному Суді Королівства Нідерланди.

Під час візиту до Міжнародного кримінального суду відбулася зустріч з представниками прокуратури цього міжнародного судового органу, зокрема із Aною Кулуріс, ситуаційним аналітиком МКС та Єленою Пламенак, асоційованим ситуаційним аналітиком МКС, на якій було обговорено питання процедури розгляду цим міжнародним судовим органом заяв держав, що не ратифікували Римський статут МКС про визнання його юрисдикції, зокрема і тих заяв, що схвалені Верховною Радою України у 2014 та 2015 роках. Обговорено інституційні механізми визнання юрисдикції щодо такого роду заяв зі сторони МКС, механізми здійснення моніторингу за діяльністю національних органів кримінальної юстиції щодо розслідування злочинів, з приводу яких держави звертаються до МКС для можливого їх розгляду цим Судом. Також проведено зустріч з представником Реєстратури МКС, Дженніфер Шенсе, яка є радником цього міжнародного судового органу з міжнародної співпраці. У ході зустрічі також обговорено питання процедури здійснення в МКС взаємодії з державними органами країн, що подали заяви про визнання юрисдикції МКС під час розгляду таких заяв на різних стадіях процесу.

Окрім цього, представники ВССУ відвідали відкрите слухання справи, що розглядається в МКС.

У ході візиту представників ВССУ до Міністерства безпеки і юстиції Королівства Нідерланди проведено зустріч з пані Де Ландж і паном Де Йондж – представниками управління цього Міністерства, що здійснюють співпрацю Королівства Нідерланди з МКС з правових та операційних питань. Обговорено напрями та способи взаємодії державних органів Королівства Нідерланди з МКС і, зокрема, повноваження Міністерства щодо забезпечення розгляду справ у МКС. Окремо обговорено діяльність спеціального відділу національної прокуратури Королівства Нідерланди щодо взаємодії з МКС та обсяг їх обов’язків стосовно забезпечення розгляду справ у цьому міжнародному судовому органі (допит свідків для забезпечення розгляду справ у МКС на території держави; розшук осіб, які зникли (свідків у справах, що розглядаються в МКС), тощо, а також обов’язки, пов’язані із розташуванням на території Королівства Нідерланди Центру утримання обвинувачених ООН, справи яких розглядаються в МКС.

Під час візиту до Центру міжнародно-правового співробітництва (СILC) відбулася зустріч із заступником директора Еріком Вінкеном та менеджером проектів Ліно Бросіусом. Зазначена зустріч стала продовженням співпраці ВССУ із цим міжнародним центром, оскільки перша зустріч відбулася в стінах ВССУ 20 жовтня 2015 року. Основна увага під час зустрічі приділялася питанням реалізації нового українсько-нідерландського проекту міжнародної технічної допомоги для України у сфері кримінальної юстиції, що здійснюватиметься Міністерством закордонних справ Королівства Нідерланди. Пілотним регіоном для реалізації цього проекту обрано Львівську область. Під час реалізації цього проекту основна увага буде приділена якості здійснення судочинства судами першої інстанції під час розгляду кримінальних проваджень, виконання вимог законодавства сторонами кримінального провадження, надання методичної допомоги з метою зменшення кількості скасованих судових рішень у суді апеляційної інстанції з підстав порушення норм процесуального права. Крім того, увага приділятиметься приведенню практичної роботи суддів у відповідність із практикою Європейського суду з прав людини.

Під час візиту до Верховного Суду Королівства Нідерланди відбулася зустріч із суддею цього Суду – паном Йбо Бурумою, яка була присвячена особливостям функціонування Верховного Суду, поставленим перед ним завданням, процедурі розгляду справ, особливостям роботи. Під час зустрічі було обговорено також сучасні законодавчі механізми забезпечення єдності судової практики судом касаційної інстанції. Представники ВССУ ознайомили суддю Верховного Суду Королівства Нідерланди із механізмами забезпечення єдності судової практики в Україні. З іншої сторони, важливим для можливого впровадження в Україні може стати досвід шляхів забезпечення єдності судової практики, що застосовується в судовій системі Королівства Нідерланди, зокрема: 1) скорочений розгляд типових справ за певним критерієм; 2) досудове опитування, яке полягає в тому, що суддя суду першої інстанції за наявності проблемних питань застосування норми матеріального права наділений правом звернутись із відповідними питаннями до суду касаційної інстанції і не виносить рішення у справі до отримання відповіді; 3) касація в інтересах права (здійснюється для наступної судової практики та полягає у можливості проведення касаційного розгляду питань, що не є предметом касаційного оскарження для формування єдиної судової практики для судів нижчих інстанцій, що надає можливість ефективно функціонувати касаційним «фільтрам»). На окрему увагу заслуговує визначення в процесуальному законодавстві можливості розгляду справи щодо жертви по нерозслідуваному правопорушенню.

Отриманий під час навчального візиту досвід стосовно розгляду справ МКС щодо військових злочинів та злочинів агресії є важливим як з огляду на наявність поданих заяв Верховної Ради України про визнання юрисдикції МКС та положення статті 124 Конституції України щодо можливості визнання юрисдикції МКС на умовах, визначених Римським статутом, так і з огляду на необхідність здійснення розмежування національної юрисдикції та юрисдикції МКС у разі прийняття рішення МКС про прийняття до розгляду по суті уже поданих заяв Верховної Ради України до цього міжнародного судового органу.

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання