Делегація ВССУ відвідала Верховний Суд Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії

21.02.2012 14:05

На запрошення керівництва Верховного Суду Великобританії 13–17 лютого 2012 року з робочим візитом у Сполученому Королівстві Великобританії і Північної Ірландії перебувала делегація Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі – ВССУ), яку очолив Голова ВССУ Леонід Фесенко. Метою візиту було налагодження співробітництва між ВССУ і Верховним Судом Великобританії, обмін позитивним досвідом у вирішенні питань, актуальних для судових систем обох країн.

До складу делегації ввійшли заступник Голови ВССУ Михайло Вільгушинський, судді Борис Гулько та Роман Сахно.

У рамках передбаченої програми 14 лютого українська делегація відвідала Верховний Суд Великобританії, де відбулася зустріч із Головою цього суду лордом Філліпсом. Керівники вищих судових установ України і Великобританії обговорили актуальні питання судочинства та перспективи започаткованої співпраці.

Українська сторона цікавилась принципами та загальним підходом до питань верховенства права у Великобританії, реформуванням судової системи, її відмінностями від інших систем світу тощо. Лорд Філліпс, відповідаючи на запитання гостей, поінформував про юрисдикцію, повноваження, внутрішній устрій, місію й стратегічні цілі Верховного Суду Великобританії. Як зазначив Голова цієї установи, упродовж року до них надходить близько 600 скарг, які розглядаються суддями лише на папері без участі сторін. Розгляд справ відбувається у складі п’яти, семи або ж дев’яти суддів залежно від складності справи, її резонансності та значимості для суспільства. За загальним правилом справа розглядається упродовж двох-чотирьох днів, в окремих випадках – восьми днів, а рішення готується упродовж 30–40 днів. Основною відмінністю судової системи Великобританії від інших судових систем світу, за словами лорда Філліпса, є те, що для подальшого апеляційного оскарження потрібно отримати дозвіл (право) від суду першої інстанції. Така система суттєво скорочує кількість апеляційних скарг, адже «фільтрація» кількості скарг першою інстанцією та Верховним Судом не дозволяє перевантажити апеляційну інстанцію. Крім того, суд присяжних є певним «фільтром», оскільки після прийняття ним рішення, можливість його оскарження обмежується. Голова Верховного Суду Великобританії відзначив високий рівень довіри громадян до національної судової системи.

Члени делегації ВССУ зустрілися також із суддями Верховного Суду Великобританії – лордами Вілсоном та Сампшеном. Вони поділилися з українськими колегами власним досвідом у сфері здійснення правосуддя, зокрема повідомили, що у Верховному Суді Великобританії працює 12 суддів з Англії, Уельсу, Шотландії та Північної Ірландії. Як правило, кандидатами на посаду судді стають особи 45–50 років, які мають значний досвід адвокатської діяльності. Протягом тижня Верховний Суд розглядає 10–15 скарг. Значну увагу, за словами суддів Верховного Суду Великобританії, вони приділяють питанню спеціалізації. При розгляді справи у складі колегії бере участь хоча б один суддя, який спеціалізується саме на певному виді правовідносин. У своїй роботі судді враховують також вимоги європейського законодавства, що допомагає функціонуванню справедливої судової системи Великобританії.

Про діяльність Апеляційного суду Англії й Уельсу керівництво й судді ВССУ дізналися під час зустрічей із Віце-Президентом Відділення Королівської Лави Високого Суду лордом-суддею Томасом та головним Розпорядником кримінальної палати цього суду паном Ейганом. Так, за їхніми словами, до Апеляційного суду щороку надходить близько 5 тисяч скарг. Судове засідання зазвичай триває 15–20 хвилин. У більшості випадків, завдяки підготовчій роботі, суд виносить рішення одразу. Розгляд справ здійснюється колегією у складі трьох суддів. Вирок оголошується суддею, якого обрала колегія після нарадчої кімнати, і одразу видається текст рішення. Розподіл справ між суддями здійснюється Віце-Президентом на спільному засіданні, враховуючи досвід роботи та спеціалізацію суддів.

Під час зазначених зустрічей Голова ВССУ Леонід Фесенко поінформував британських колег про основні напрями розвитку судової системи України, стан здійснення судової реформи, діяльність ВССУ як суду касаційної інстанції. Особливу увагу було приділено питанням гуманізації кримінального законодавства, а також проекту нового Кримінального процесуального кодексу України, який зараз Верховна Рада розглядає у другому читанні. Надзвичайно цікавим для суддів ВССУ, за словами Леоніда Фесенка, є досвід судових установ Великобританії в частині виконання рішень Європейського Суду з прав людини.

У рамках робочого візиту представники української делегації ознайомилися також із діяльністю Суду Корони у м. Кінгстоні, де побували у судовому засіданні та обговорили із суддями цього суду правові питання. Відбулася зустріч і з експертами Фундації європейського права лорда Слінна.

Меню
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання