Презентовано результати опитування щодо ефективності та неупередженості правосуддя в Україні

06.11.2014 14:04

Під час круглого столу, який відбувся 5 листопада 2014 року, було презентовано результати опитування громадян-відвідувачів судів щодо доступності, ефективності та неупередженості правосуддя в Україні. Участь у заході взяли представники судової влади, наукових та дослідних установ, неурядових організацій, міжнародні експерти та громадськість.

Опитування  організовано Центром суддівських студій спільно з Радою суддів України у рамках Проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» за фінансової підтримки Уряду Швеції. Як повідомила директор Центру суддівських студій Наталія Верещінська, оцінювання проводилося в усіх судах України, за винятком АРК, Луганської та Донецької областей, і тривало упродовж 1-5 вересня. За цей період було опитано 21 732 респонденти, яким пропонувалося оцінити організаційну та процесуальну діяльність судів, зокрема, зручність умов перебування у суді, повноту, якість та доступність інформації, ставлення суддів та працівників апаратів, а також висловити свою думку щодо довіри до судової влади.

Секретар Ради суддів України Анатолій Марцинкевич відзначив важливість опитування громадської думки, запевнивши, що зауваження буде враховано під час подальшої роботи органів суддівського самоврядування з метою усунення негативних явищ у судовій системі. 

Детально з результатами анкетування учасників круглого столу ознайомив експерт Центру суддівських студій Андрій Алєксєєв. Як свідчать статистичні дані, загалом громадяни позитивно оцінили організацію роботи судів, у тому числі зручність умов перебування в судових установах та інформаційну діяльність судів. Водночас експерти помітили певну особливість у відповідях громадян стосовно організації роботи судів та ефективності виконання суддями своїх обов’язків. Так, якщо функціонування місцевих судів було оцінено позитивно, то щодо апеляційних – була достатня кількість негативних відгуків. «Ймовірно, існують певні об’єктивні причини такого підвищеного рівня критичності у сприйнятті громадянами діяльності апеляційних судів, і, мабуть, ця ситуація потребує особливої уваги з боку Ради суддів України, рад суддів спеціалізованих судів та зборів суддів апеляційних судів», – зазначив Андрій Алєксєєв. За його словами, результати дослідження зафіксували задовільний рівень довіри громадян до конкретних судів, у яких розглядалися їх справи (55,84%). Але при цьому рівень довіри тих самих респондентів до судової влади загалом значно нижчий (31,8%).

На думку експертів, такі дані моніторингу можуть свідчити, що громадяни очікують від судової влади ініціатив та практичних кроків з реформування системи правосуддя, зміцнення незалежності суддів та підвищення рівня довіри.

У свою чергу Голова Ради суддів загальних судів, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Павло Гвоздик зауважив, що вирішення багатьох проблемних питань, виявлених під час дослідження, знаходиться не лише у компетенції судової влади. «Підвищення довіри до судової системи є завданням всього суспільства, а не лише суддівського корпусу. Тому результати опитування повинні бути адресовані й іншим державним органам, зокрема і представникам  законодавчої влади. Очевидно, що потрібно створити такий механізм, який би надавав можливість більш оперативно коригувати законодавство», – наголосив Павло Гвоздик.

Підсумовуючи обговорення, Наталія Верещінська зазначила, що одночасно з моніторингом громадської думки проводилося опитування суддів, адвокатів, представників громадських організацій стосовно стану незалежності суддів України. Результати цього дослідження наразі опрацьовуються і будуть оприлюднені вже на початку грудня 2014 року.    

 

Меню