Заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко взяв участь у презентації результатів моніторингу застосування судами Кримінального процесуального кодексу України

29.11.2016 11:28

У період 5 липня 2014 – 15 лютого 2015 року було проведено пілотний проект «Моніторинг реалізації нового КПК України», який реалізовувався в рамках проекту «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», Програми реформування кримінального судочинства та боротьби з корупцією в Україні Департаменту юстиції США, а також Програми розвитку ООН в Україні.

За результатами моніторингу підготовлено Спеціальну доповідь Уповноваженого ВРУ з прав людини, а також започатковано серію круглих столів, які мають охопити всі регіони України та спрямовані на обговорення проблем застосування КПК представниками Офісу Омбудсмана, суддівської спільноти, прокуратури, адвокатури, громадянського суспільства з метою посилення захисту прав людини у кримінальному процесі.

Так, 22-23 листопада 2016 року Станіслав Кравченко відвідав м. Одесу, де в якості експерта взяв участь у роботі круглого столу, під час якого було обговорено результати моніторингу реалізації нового КПК України, шляхи уніфікації судової практики та проведено практичні заняття щодо застосування положень КПК України для прокурорів, адвокатів, суддів апеляційних судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Моніторинг судових проваджень в 10 районних судах м. Києва та Апеляційному суді м. Києва здійснено з метою визначення фактичного стану застосування нового КПК України та надання відповідних рекомендацій, які сприяли б підвищенню ефективності кримінального судочинства в Україні, належному застосуванню КПК України відповідно до національних та європейських стандартів; визначення критичних ділянок у роботі судів, що потребують вдосконалення за рахунок тренінгів чи інших допоміжних заходів; подальшого розвитку потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини зі спостереження за впровадженням КПК України у світлі Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини.

Даний моніторинг проводився за участі незалежних громадських експертів, завданням яких було фіксування дотримання учасниками кримінальних проваджень норм КПК України.

Предметом дослідження в судах м. Києва були такі види проваджень: судовий розгляд слідчим суддею; апеляційний розгляд скарг на ухвали слідчих суддів; підготовче провадження; судовий розгляд на підставі угод; судовий розгляд по суті; апеляційний розгляд скарг на вироки та ухвали суду першої інстанції.

Моніторинг застосування судами м. Києва КПК України став пілотним проектом, реалізованим Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у співпраці з Харківською міською громадською організацією «Інститут прикладних гуманітарних досліджень».

Світовий досвід переконливо свідчить про користь проведення спостережень за реальними судовими процесами, результати яких є дієвим засобом підтримки та контролю реалізації судових реформ. Вони дозволяють отримати реалістичну картину поточної практики судів, визначити «проблемні ситуації», моделювати способи вирішення виявлених проблем. Принцип публічності судового процесу дозволяє розглядати такі спостереження не як «штучні дослідницькі ситуації» (на кшталт проведення опитувань), а як фіксацію спостерігачами реального стану судового провадження, тобто відображення судового процесу таким, яким «він є насправді».

Детальніше з результатами пілотного моніторингу застосування нового Кримінального процесуального кодексу України судами м. Києва можна ознайомитися на сайті Уповноваженого, у розділі «Документи».

Спеціальна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за результатами пілотного моніторингу застосування нового Кримінального процесуального кодексу України судами м. Києва

Застосування судами Кримінального процесуального кодексу. Резюме результатів моніторингу

Меню
Рух справ
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання
Повідомити про корупційне правопорушення