Відбувся семінар для суддів ВССУ з питань ефективного розслідування фактів жорстокого поводження

22.06.2011 16:58

22 червня 2011 року в приміщенні Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі – ВССУ) у рамках спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Боротьба з проявами жорстокого поводження і безкарністю» відбувся навчальний семінар для суддів судової палати у кримінальних справах ВССУ з питань ефективного розслідування фактів жорстокого поводження у контексті відповідності європейським стандартам.

Захід організовано Радою Європи разом із ВССУ у співпраці з Асоціацією суддів України та Центром суддівських студій.

На важливості проведення таких тренінгів наголосили під час своїх вітальних промов поважні гості, зокрема Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська, регіональний координатор спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Боротьба з проявами жорстокого поводження і безкарністю» Божена Маланчук та Президент Асоціації суддів України Олег Присяжнюк.

Заступник Голови ВССУ Станіслав Міщенко, звертаючись до учасників, висловив сподівання, що вони матимуть змогу набути нових знань, а також поділитися своїм досвідом з іншими.

Під час семінару із доповідями виступили суддя Верховного Суду України Богдан Пошва, науковий співробітник Інституту законодавства Верховної Ради України, Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини 2006–2010 рр. Юрій Зайцев, національні експерти у рамках зазначеної спільної програми Віталій Касько та Василь Філатов.

Богдан Пошва, зокрема, звернув увагу присутніх на нагальність потреби реформування системи органів кримінальної юстиції. «Це є не тільки складовою зобов’язання нашої держави перед Радою Європи і подальших євроінтеграційних процесів, але й побудови демократичної, правової держави. Уже приблизно через рік Україна тимчасово стане домівкою для сотень тисяч спортивних уболівальників – громадян інших держав, чиї правові системи гарантують високий рівень захисту прав і свобод кожного. Тому упродовж неймовірно короткого періоду часу для таких реформ національні органи кримінальної юстиції і суди України повинні забезпечувати дотримання конституційних прав і свобод людини, серед яких особливе місце займає право на свободу та особисту недоторканність», – зазначив доповідач.

З основними принципами тлумачення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція) та особливостями її застосування на національному рівні суддів ознайомив Юрій Зайцев. Він підкреслив, що Конвенція насамперед є «живим інструментом», і тлумачення її здійснюється через практику Європейського суду з прав людини.

Із доповіддю на тему «Заборона катування відповідно до ст. 3 Конвенції: загальний огляд крізь призму практики Європейського суду з прав людини» виступив Віталій Касько. Крім того, експерт звернув увагу учасників на процедурні аспекти позитивних обов’язків відповідно до ст. 3 Конвенції.

Суддя Верховного Суду України у відставці Василь Філатов розкрив особливості еволюції практики Європейського суду з прав людини щодо України в контексті заборони жорстокого поводження. Він також наголосив на тому, що значення Конвенції для тлумачення законодавства у сфері кримінального судочинства, безумовно, відіграє важливу роль у здійсненні справедливого судочинства. Судді взяли активну участь в обговоренні представлених доповідачем фабул справ «Вергельський проти України» та «Яременко проти України».

Проведений семінар, без сумніву, сприятиме подальшому професійному зростанню суддів, дасть змогу враховувати вимоги Конвенції та практику Європейського суду з прав людини при роз'ясненні та застосуванні норм кримінально-процесуальних кодексів та інших законодавчих актів.

Меню
Рух справ
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання
Повідомити про корупційне правопорушення