Судді ВССУ поділилися досвідом гуманізації кримінального процесу з колегами з Азербайджанської Республіки

28.02.2017 17:28

27-28 лютого 2017 року Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ відвідала делегація Азербайджанської Республіки, до складу якої увійшли суддя Верховного Суду Азербайджанської Республіки Хафіз Насібов, начальник відділу узагальнення судової практики Верховного Суду Азербайджанської Республіки Тахір Казимов і старший прокурор Головного управління по боротьбі з корупцією при Генеральному прокурорі Азербайджанської Республіки Сабухі Алиєв.

Візит делегації обумовлений процесом реформування кримінального та кримінально-процесуального законодавства Азербайджанської Республіки, а відтак важливістю ознайомлення з українським досвідом реалізації судово-правової реформи, зокрема процесом реформування кримінального процесу та його гуманізації.

Тож гостей насамперед цікавила думка суддів ВССУ з тих питань, які для азербайджанських правників є новими, часто дискусійними. Зокрема, це стосується декриміналізації окремих злочинів, особливо у сфері економічної діяльності, підстав звільнення від кримінальної відповідальності, впровадження інституту слідчого судді, угод про примирення або визнання винуватості, рівності прав учасників процесу щодо оскарження судового рішення.

Під час робочих зустрічей, відповідаючи на запитання колег, Голова ВССУ Борис Гулько та його заступник Станіслав Кравченко поінформували про основні функції та завдання ВССУ як суду касаційної інстанції, а також ті законодавчі, зокрема й конституційні, зміни у сфері правосуддя, які наразі відбуваються в Україні.

Більш детально про основні зміни у кримінальному процесуальному законодавстві України, імплементацію нового Кримінального процесуального кодексу розповіла суддя, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна, звернувши увагу як на позитивні здобутки, так і на окремі проблемні моменти.

Новий Кримінальний процесуальний кодекс України суттєво змінив принципи ведення кримінального процесу, що кардинально відрізняються від механізму здійснення правосуддя, передбаченого КПК України в редакції 1960 року, – підкреслила суддя ВССУ. Зокрема, вона зупинилася на таких новелах, як введення інституту слідчого судді, на який покладено надзвичайно важливі функції у кримінальному процесі. Саме за допомогою цього інституту посилився судовий контроль за проведенням досудового розгляду справи.

Крім того, Валентина Щепоткіна констатувала досить поширену реалізацію запровадженого КПК України інституту кримінального провадження на підставі угод. Водночас вона зазначила, що аналіз судової практики щодо кримінальних проваджень на підставі угод дозволив виявити існування численних проблем, пов’язаних із застосуванням норм процесуального та матеріального права при ухваленні відповідної категорії обвинувальних вироків, а напрацюванням ВССУ у напрямі вирішення проблемних питань, що виникають у ході розгляду відповідних кримінальних проваджень, є постанова пленуму ВССУ «Про практику здійснення судами кримінального провадження на підставі угод».

Говорячи про інші позитивні результати запровадження нового КПК, суддя відзначила зменшення кількості осіб, які утримуються під вартою на стадії досудового слідства, адже передбачено ряд нових для нашого законодавства запобіжних заходів щодо осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення.

Окрему увагу було приділено впровадженню інституту пробації в Україні, що дозволить напрацювати належні механізми роботи з особами, які притягуються до кримінальної відповідальності, сприятиме адаптації осіб, звільнених із місць позбавлення волі, до життя в суспільстві. Суддя повідомила, що після узагальнення відповідної судової практики пленум ВССУ прийняв у першому читанні проект постанови «Про практику здійснення судами кримінального провадження щодо неповнолітніх», в якому окреслено ряд рекомендаційних моментів, що стосуються застосування пробації, саме в провадженнях щодо неповнолітніх. Йшлося і про такий важливий правовий механізм, як інститут кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Заступник Генерального прокурора України Анжела Стрижевська, яка також взяла участь у зустрічі у ВССУ, розповіла про основні засади реформування відомства, його основні функції, проблемні питання, а також можливі шляхи їх вирішення.

У свою чергу, азербайджанська сторона ознайомила колег із структурою судової системи своєї країни, особливостями її судочинства, окремо поділилася перевагами збереженого на конституційному рівні права судової влади країни, а також Генеральної прокуратури, на законодавчу ініціативу.

Голова ВССУ Борис Гулько висловив вдячність членам делегації за ініціативу візиту й наголосив, що фахове співробітництво та обмін досвідом вирішення проблем, що є подібними для багатьох країн, – особливо важливі й продуктивні.

У робочих зустрічах також взяли участь член Ради суддів України, суддя судової палати у кримінальних справах ВССУ Вячеслав Наставний, суддя судової палати у цивільних справах ВССУ Олег Ткачук, Голова Апеляційного суду Чернігівської області  Садіг Тагієв, заступник керівника апарату – начальник науково-експертного управління Расім Бабанли, керівник відділу міжнародно-правового співробітництва Михайло Вайнагій, начальник відділу прес-служби Ніла Мартинюк.

Меню
Рух справ
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання
Повідомити про корупційне правопорушення