Представники ВССУ з робочим візитом відвідали Апеляційний суд Запорізької області

24.10.2017 17:20

21–22 жовтня 2017 року суддя, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна та начальник відділу забезпечення діяльності заступника Голови та секретаря судової палати ВССУ Тетяна Слуцька з метою надання методичної допомоги суддям першої та апеляційної інстанцій перебували із робочим візитом у Запорізькій області.

21 жовтня представники ВССУ взяли участь у виїзному засіданні ГО «Асоціація слідчих суддів України», під час якого обговорювалося питання тиску на суддів шляхом звинувачення їх у скоєнні злочину. У цьому заході також взяли участь голови судів та судді Запорізької, Одеської, Дніпропетровської, Миколаївської областей, м. Києва, адвокати і журналісти регіональних ЗМІ та України.

Із вітальним словом до присутніх звернулися голова Апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко, голова АССУ, голова Київського районного суду м. Одеси Сергій Чванкін, голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталія Деркач та суддя, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна.

Сергій Чванкін у своїй доповіді «Безпідставне внесення відомостей до ЄРДР щодо суддів – як спосіб тиску» зазначив, що окремі учасники судового процесу, щоб домогтися винесення рішення на свою користь або не погоджуючись із рішенням слідчого судді, нехтують правами на апеляційне та касаційне оскарження і звертаються до правоохоронних органів із заявами про вчинення суддею злочину – винесення завідомо неправосудного рішення. Доповідач навів статистичні дані, зазначивши, що лише прокуратурою Одеської області з 01.01.2017 по 25.09.2017 в ЄРДР внесено відомості і зареєстровано 47 кримінальних проваджень за ст. 375 КК України, жодне з яких в поточному році з обвинувальним актом до суду не було направлено. Збільшилася й кількість звернень суддів до Вищої ради правосуддя. Так, згідно з даними реєстру повідомлень суддів про втручання в їх діяльність лише за 4 місяці (червень – вересень 2017 року) до Вищої ради правосуддя звернулося 90 суддів.

Голова Апеляційного суду Запорізької області Віктор Городовенко виступив із доповіддю щодо відповідності складу злочину, передбаченого ст. 375 КК України, міжнародним стандартам. Доповідач наголосив, що «сьогодні ми вже говоримо про верховенство права, а не верховенство закону – це європейський підхід. Слідчий суддя має використовувати весь можливий інструментарій. Верховенство права – це принцип законності. Пошук способу захисту права може бути сприйнято як злочин, якщо такий спосіб не відповідає Конституції. Але якщо конституційні права учасників процесу збережені? Нам потрібно знайти відповідь на це питання, звертаючись до Європейської Конвенції з прав людини».

Секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна подякувала за можливість зустрічі зі слідчими суддями та зазначила, що від їхньої роботи залежить дуже багато, адже вони є ключовими фігурами у кримінальному процесі, оскільки більшість процесуальних рішень під час досудового розслідування ухвалює саме слідчий суддя, всі слідчі та інші дії, які обмежують конституційні права людини, проводяться виключно за його рішенням. У зв’язку з цим жодне кримінальне провадження не може бути завершене обвинувальним вироком, якщо слідчий суддя допускає помилки, таке провадження «не має права на процесуальне життя».

У цьому аспекті Валентина Щепоткіна на основі конкретних прикладів із судової практики вказала на проблеми, які виникають у суддів, виокремила типові помилки та наявні недоліки в судовій практиці слідчих суддів.

За результатами обговорення учасники виїзного засідання прийняли рішення звернутися до Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, делегатів XIV позачергового з’їзду суддів України із пропозицією розглянути питання захисту суддів та охорони судів під час зазначеного з’їзду суддів у листопаді 2017 року.

Меню
Рух справ
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання
Повідомити про корупційне правопорушення