Наслідки реформування правової системи є відчутними вже сьогодні

27.03.2012 09:15

На цьому наголосив заступник Голови ВССУ Станіслав Міщенко під час міжвідомчого круглого столу із питань практики затримань та взяття під варту в Україні, який організували ВССУ спільно з Центром суддівських студій у рамках реалізації українсько-швейцарського проекту «Підтримка пенітенціарної реформи в Україні».

Захід відбувся за участі представників Верховного Суду України, Генеральної прокуратури України, Міністерства юстиції України, Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ України, Державної пенітенціарної служби України, апеляційних судів м. Києва й Київської області, вищих навчальних закладів, зокрема Академії адвокатури, Інституту підвищення кваліфікації Національної академії прокуратури, Національної школи суддів України, а також за участі провідних науковців та експертів.

Організатори зібрання мали на меті поінформувати про результати проведеного дослідження судової практики застосування запобіжних заходів у вигляді взяття під варту та залучити представників відповідних органів до обговорення питань більш широкого застосування запобіжних заходів, альтернативних взяттю під варту, оптимізації строків досудового слідства та судового розгляду кримінальних справ, а також зменшення кількості осіб, що утримуються в слідчих ізоляторах.

Відкриваючи круглий стіл, Станіслав Міщенко подякував партнерам за надану можливість співпраці з метою виявлення слабких ланок законодавства і практики, покращення якості здійснення вітчизняного правосуддя, підвищення рівня довіри громадян до інститутів влади.

Практика Європейського суду з прав людини, як зазначив заступник Голови ВССУ, свідчить про непоодинокі випадки використання адміністративного арешту як способу отримання показань по кримінальній справі, катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, які принижують гідність людини, видів поводження в Україні. На жаль, порушення, на які вказує Європейський суд з прав людини, є сумною дійсністю досудового слідства, що є неприпустимим для правової та демократичної держави, орієнтованої на європейські стандарти, підкреслив Станіслав Міщенко.

У зв’язку із зазначеним він поінформував, що робочою групою, створеною на виконання рішення Ради суддів України та Ради суддів загальних судів, здійснено вивчення стану організації діяльності місцевих та апеляційних загальних судів при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на стадії досудового слідства та дотримання строків розгляду кримінальних справ, за якими підсудні тримаються під вартою, з огляду на вимоги Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини.

За результатами аналізу цих узагальнень, продовжив доповідач, було виявлено, що в більшості випадків причинами порушення строків розгляду кримінальних справ є неналежна організація роботи суддів, відсутність контролю за їх діяльністю головами місцевих та апеляційних судів, оголошення тривалих нічим не обґрунтованих перерв, несвоєчасне оформлення кримінальних справ тощо. Зазначене, на думку Станіслава Міщенка, свідчить про необхідність здійснення постійного контролю за дотриманням строків розгляду кримінальних справ, організації міжвідомчих круглих столів, надання методичної допомоги місцевим та апеляційним судам з цих питань.

Підтримала пропозиції заступника Голови ВССУ Директор Центру суддівських студій Наталія Верещінська. Від імені проекту «Підтримка пенітенціарної реформи в Україні» вона подякувала учасникам зібрання за здійснену роботу, спрямовану на вирішення проблем, які виникають при обранні запобіжного заходу. Результатом такої співпраці, зазначила Наталія Верещінська, є зменшення кількості осіб, яким обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту. Так, якщо раніше йшлося про 38% таких осіб, то на сьогодні цей показник становить 21%. На думку учасників заходу, одним із механізмів, що сприяли цьому, стало прискорення розробки проекту Кримінально-процесуального кодексу України і внесення його Президентом до парламенту.

Наталія Верещінська розповіла також про роботу створеної у рамках зазначеного українсько-швейцарського проекту експертної групи, яка аналізувала судову практику, здійснювала моніторинг законопроектів, що надходили до профільного комітету Верховної Ради України, напрацьовувала пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення слідчо-судової практики, чинного законодавства, проекту нового Кримінально-процесуального кодексу України. Результати цієї роботи свідчать про наявність позитивних змін у діяльності судових та правоохоронних органів, підсумувала Наталія Верещінська.

У рамках програми круглого столу його учасники обговорили також можливі практичні кроки, що необхідно здійснити органам судової влади, прокуратури та слідства щодо удосконалення практики застосування запобіжних заходів з урахуванням змін кримінально-процесуального законодавства та рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України.

Меню
Рух справ
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання
Повідомити про корупційне правопорушення