«Держава повинна забезпечувати належні умови для розвитку підприємництва, що є одним із чинників соціальної стабільності», – заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко

13.04.2017 13:55

У роботі IV Міжнародного податкового форуму, який відбувся 12 квітня 2017 року, взяв участь заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко. У своєму виступі він детально проаналізував окремі проблемні питання судової практики щодо притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків.

На думку заступника Голови ВССУ, держава повинна забезпечувати належний розвиток підприємництва, що є одним із чинників соціальної стабільності, водночас необхідним є передбачуваний і дієвий механізм сплати податків, а також відповідальності за ухилення від їх сплати.

У сфері регламентації кримінальної відповідальності за вчинення економічних злочинів на сьогодні продовжує існувати багато проблемних питань як законодавчого, так і правозастосовного характеру.

Станіслав Кравченко, серед іншого, зупинився на інформації щодо статистичних даних розгляду судами кримінальних проваджень за статтею 212 Кримінального кодексу України з часу проведення у 2012 році гуманізації кримінальної відповідальності за вчинення злочинів у сфері господарської діяльності.

Він розповів про окремі проблемні питання, що виникли у судовій практиці у зв’язку з декриміналізацією окремих статей КК України та заміною санкцій, зокрема, у статті 212 КК України – з покарання у виді позбавлення волі на покарання у виді штрафу, та недоліки законодавчого викладу положення КК України, що стосується спеціального виду звільнення від кримінальної відповідальності.

Аналізуючи проблемні питання судової практики притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків, доповідач підкреслив, що в більшості випадків вони пов'язані з неузгодженістю податкового та кримінального процесуального законодавства.

Спірним на сьогодні у практиці слідчих суддів є питання щодо призначення проведення позапланової документальної перевірки та позапланової ревізії у кримінальному провадженні.

«Сьогодні перед судами стоїть дилема в питанні, чи може слідчий суддя призначати позапланову податкову перевірку. Кримінальний процесуальний кодекс України не передбачає такого механізму, на відміну від Податкового кодексу України, у зв'язку з чим і виникає різна судова практика», – наголосив заступник Голови ВССУ. Доповідач зазначив про необхідність забезпечення додаткового законодавчого регулювання в нормах КПК України щодо визначення чіткої процедури розгляду клопотань про надання дозволу на проведення позапланових перевірок у кримінальному провадженні та встановлення вимог для таких судових рішень слідчих суддів.

Фахові дискусії IV Міжнародного податкового форуму охопили найбільш актуальні тематики, зокрема, глобальні тренди оподаткування – вплив на Україну; податкова система України: чергові реформи; податковий консалтинг; кримінально-правові ризики податкових правовідносин; трансфертне ціноутворення і міжнародне податкове планування; судова практика у спорах з Державною фіскальною службою України.

Так, під час першої сесії було обговорено наслідки ускладнення правил міжнародного податкового планування для України, питання поліпшення інвестиційного клімату шляхом зміни податкового законодавства, особливості автоматичного обміну податковою інформацією.

Питання ефективного використання «новинок» Податкового кодексу України, притягнення працівників Державної фіскальної служба України до відповідальності стали предметом дискусії учасників другої сесії.

Наступна сесія форуму була зосереджена на актуальній інформації щодо основних нововведень податкової реформи 2017 року, податків в авіаційній та телекомунікаційній галузях, ключових змін у державній підтримці та оподаткуванні аграрної галузі.

Окремі проблемні питання кримінальних проваджень за фактами ухилення від сплати податків, оптимізації оподаткування з використанням інструментів різних юрисдикцій, зміни положень Податкового кодексу України у сфері трансфертного ціноутворення, особливостей відповідальності посадових осіб компанії за податкові порушення, електронного документообігу як інструменту мінімізації кримінально-правових ризиків обговорили учасники четвертої сесії.

Під час заключної сесії відбувся обмін думками щодо актуальної практики адміністративних судів у спорах з Державною фіскальною службою України, проблем доказування у податкових справах, вирішення спорів у сфері оподаткування операцій з продажу фізичними особами власного нерухомого майна, міжнародного співробітництва при розгляді податкових спорів, новел процедури адміністративного оскарження рішень податкових органів та ефективності такого оскарження.

У дискусії взяли участь представники органів державної влади України, судді, юристи, адвокати, керівники провідних юридичних фірм та інші.

Захід організовано тижневиком «Юридическая практика». Генеральний партнер форуму – Міжнародний правовий центр EUCON, експертний партнер – PwC Україна.

Фото надано газетою «Юридическая практика».

Меню
Рух справ
Контакти:
Судовий збір
Офіційне видання
Повідомити про корупційне правопорушення